• انتشار : 1401/08/21
  • نویسنده :
  • 499

در این مقاله قصد داریم تا به تفاوت و مقایسه تلویزیون UHD با SUHD بپردازیم و به اطلاعات جامع تری در خصوص صفحه نمایش های به کار رفته در هر تلویزیون دست یابیم.
کمپانی های تولید کننده محصولات صوتی و تصویری بعد از طراحی تلویزیون های UHD یا همان فورکی، که بهترین نمونه دستگاه ها بود تصمیم به تغییر و تحولات جدیدی در ارتقای صفحه نمایش گرفتند تا کیفیت و وضوح آن ها را بهبود بخشند و نمایی متفاوت تر را از تصاویر ارائه نمایند.
بعد از تلویزیون های UHD نوع جدیدی از تلویزیون که ترکیبی از فناوری های قبلی با فناوری جدید بود، تولید شد که با نام SUHD یا همان سوپر فورکی شناخته می شود. این تلویزیون ها از فناوری پیشرفته ای برخوردارند و تصاویر را با کیفیت بالاتری نشان می دهند.
تلویزیون های SUHD ترکیبی از مایع کریستال و ذرات نیمه هادی هستند که برای ساخت این مواد از ماده ای سمی استفاده می شود و باعث شده کیفیت تصاویر ارتقا یابد. همچنین تلویزیون های UHD نیز از کیفیت و وضوح 4K برخوردارند و تصاویری بی نظیر را ارئه می دهند.
در این قسمت با تعریف کلی در مورد تلویزیون های UHD و SUHD به تفاوت میان آن ها می پردازیم تا با هر کدام آشنایی بیشتری پیدا کرده و از فناوری های به کار رفته در آن ها، اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

تلویزیون UHD چیست؟

همگی ما تا حدودی در مورد تلویزیون های UHD شنیده ایم و با اصطلاح 4K UHD آشنا هستیم و می دانیم که تلویزیون های با کیفیت UHD از رزولوشن 3840X2160 ( تعداد پیکسل به کار رفته در صفحه نمایش ) بهره می برند. اسم UHD از سال 2014 برای تلویزیون های با وضوح 4K به کار برده می شود ، همچنین این که تصاویری بی نظیر را ارائه می دهند.

با وضوح تصاویر UHD ، صحنه ها را با جزئیات کامل تری مشاهده کرده که از رنگ و نور مناسب برخوردار می باشد. چراکه پیکسل ها به علاوه نور خود از نور پس زمینه هم استفاده می کنند و تصاویر را با دقت بیشتری آنالیز می کنند. تلویزیون های UHD از لحاظ روشنایی ( تنظیم دقیق نور ها و انتشار میزان مناسبی از آن ) ، کنتراست ( نمایش دقیق جزئیات و تمایز میان صحنه ها ) و… از مدل های دیگر در رده بالاتری قرار دارد.
دستگاه های یو اچ دی در حال حاضر ، بهترین نوع نمایشگر ها در میان سایر دیگر برند ها به حساب می آیند و تصاویری درخشان ، دارای جزئیات ، کنتراست بالا و انتشار میزان مناسب رنگ و نور ها از ویژگی های مهم در تلویزیون های UHD است.

تلویزیون ultra و suhd چه تفاوتی با هم دارند

مقایسه تلویزیون UHD با SUHD

در مقایسه تلویزیون UHD با SUHD می خواهیم به نمایشگر های SUHD بپردازیم و آشنایی بیشتری با این نوع پیدا کنیم. دستگاه تلویزیون های SUHD از سال 2015 وارد میدان شدند و برای اولین بار توسط کمپانی سامسونگ این محصولات به بازار راه پیدا نمودند، که یک سری تغییرات در آن ایجاد شده بود.
بیشتر مردم تلویزیون های SUHD را همان فورکی می دانند، اما با نام سوپر فورکی. کلمه UHD مخفف Ultra High Definition بوده و S در این میان به معنی Super در میان مردم جا افتاده است. چیزی که در این بین مهم است و باعث شده که این مدل تلویزیون ها بر uhd های عادی برتری یابند، فناوری است که در آن ها به کار رفته.
در تلویزیون های suhd از فناوری نانو کریستال استفاده شده، یعنی به علاوه این که از کریستال های مایع در نمایشگر بهره می برد با استفاده از ذرات نیمه هادی نیز وضوح تصاویر را دو چندان کرده و طیف گسترده تری از رنگ های درخشان و کریستالی را به نمایش می گذارد. که از کیفیت تصاویر فورکی عادی، بالاتر می باشند.
ذرات کریستالی که برای این محصول ساخته می شدند از ماده ای سمی به نام کادمیوم تولید می شد و در قبال آن هم عوارضی داشت. که خوشبختانه سامسونگ در سال 2015 آن را برطرف نمود. البته باید این مورد را فراموش نکنید که تلویزیون های سوپر فورکی از همان رزولوشن 3840×2160 پیکسل بهره می برند و کیفیت فورکی را دارند. اما به نسبت تلویزیون های دارای کیفیت فورکی عادی، سطح روشنایی و پویایی تصاویر سوپر فورکی ها کمی بالاتر است.

فرق تلویزیون از نظر کیفیت تصویر

تفاوت میان تلویزیون UHD و SUHD در چیست ؟

برای مقایسه تلویزیون UHD با SUHD باید بگویم که تفاوت های زیادی میان تلویزیون uhd با suhd وجود دارد و می خواهیم در این قسمت به برخی از این تفاوت ها بپردازیم.
Suhd : تلویزیون های سوپر فورکی از روشنایی بیشتری به نسبت تلویزیون های عادی فورکی برخوردارند، همچنین دارای لامپ های LED بدون جیوه بوده و از حسگر زیست محیطی بهره می برد که متناسب با نور محیط و فضای نمایش ، رنگ و نور را تنظیم می کند. این موارد از ویژگی هایی است که تلویزیون های سوپر فورکی از آن بهره می برند.
حال بهتر است به نمونه های تلویزیون SUHD برند ال جی و سامسونگ بپردازیم که چه تفاوتی دارند و از چه مزایا و معایبی برخوردار می باشند.
ال جی SUHD : تلویزیون های سوپر فورکی کمپانی ال جی از فناوری نانو ذرات برخوردار می باشند و یا به نوعی همان تلویزیون های نانوسل هستند. اما تلویزیون های سور فورکی ال جی از ویژگی هایی همچون تنظیم رنگ و نور مناسب صحنه ها ، دارای صفحه ی نانو ذرات میان لامپ های LED و LCD بوده و با کمک نانو ذرات وضوحی بی نظیر را ارائه می دهد.
سامسونگ SUHD : همانطور که می دانید تلویزیون های سامسونگ سوپر فورکی از فناوری نانو کریستال با ذرات نیمه هادی بهره می برند و از ویژگی این تلویزیون ها می توان به زاویه دید عالی و نمایش رنگ های زیبا و درخشان اشاره نمود. اما عیبی که در نمونه تلویزیون های SUHD سامسونگ وجود دارد ، قیمت بالای آن است و آن هم به دلیل استفاده از فناوری منحصر به فردی است که در این دستگاه ها به کار می رود.

مقایسه تلویزیون UHD با SUHD

مقایسه تلویزیون UHD با SUHD و انواع مدل تلویزیون های SUHD

با توجه به مقایسه تلویزیون UHD با SUHD که در توضیحات بالا به آن پرداختیم ، تا حدودی با کارایی و ویژگی آن ها آشنا شدیم. حال می خواهیم برند های تلویزیونی را نام ببریم که جزو تلویزیون های SUHD یا سوپر فورکی محسوب می شوند و در میان مردم جایگاه ممتازی پیدا کرده اند.
از نمونه تلویزیون های سوپر فورکی ال جی می توان به NANO90 ، NANO79 ، SM9000 ، SM8600 و SM8100 اشاره نمود. و از محصولات SUHD سامسونگ می توان KS9500 و KS8500 را نام برد.

نتیجه گیری نهایی

در مقایسه تلویزیون UHD با SUHD ، به مشخصات برجسته ای از این دو محصول رسیدیم و به تفاوت مهم آن ها نیز پرداختیم. حال با توجه به مشخصات گفته شده در این خصوص ، بهتر می توانیم تصمیم به خرید تلویزیون نماییم.
همانطور که دانستید قیمت تلویزیون های SUHD سامسونگ به نسبت ال جی کمی از قیمت بالاتری برخوردار است ، اما از فناوری بی نظیری برخوردار بوده و وضوح تصویر عالی به نمایش می گذارد. جهت خرید تلویزیون های با کیفیت SUHD به سایت ما مراجعه نموده و از نحوه خرید آن اطلاعات کسب نمایید.