• انتشار : 1401/09/14
  • نویسنده :
  • 472

فناوری QNED در تلویزیون های ال جی

فناوری QNED در تلویزیون های ال جی امروزه به بحث داغ دنیای تکنولوژی تبدیل شده. شرکت ال جی در سال 2021 مدل های جدیدی را معرفی نموده که از فناوری کیوند بهره می برند. شرکت کره ای هر ساله تلویزیون های خود را دستخوش تغییراتی خواهد کرد که به وضوح بهتر تصاویر کمک می کنند و در نمایشگاه CES از آن ها رو نمایی نمود.
همانطور که گفته شد تلویزیون های QNED MINI LED TV ال جی شامل چند مدل می باشند که در نمایشگاه مجازی 2021 معرفی شدند. این تلویزیون ها از پنل LCD برای مانیتور استفاده می کنند اما برای نور پس زمینه در قسمت پشتی از LED های ریز با قدرت درخشندگی بالا بهره برده اند. با این فناوری تحول جدیدی در دنیای تلویزیون های LCD شکل گرفته است.
پس Mini LED های ریز برای تقویت نور صفحه که همان فناوری QNED در تلویزیون های ال جی است استفاده شده. در ادامه، توضیحات بیشتری در این باره در اختیارتان خواهیم گذاشت.

QNED مخفف چیست؟

فناوری QNED در تلویزیون های ال جی مخفف شده ی عباراتی مانند (Quantum) ، صفحه نمایشگر ال سی دی (Nano Cell) و لامپ های (Emitting Diodes) ال جی است (دیود های نورده نانو کوانتومی).
تلویزیون های QNED در واقع ترکیبی از OLED و QLED هستند که برای وضوح بهتر از 30000 LED کوچک برای ایجاد نور در پس زمینه استفاده کرده و بسیار بیشتر از تلویزیون های LCD است. ابن لامپ های ریز درخشندگی برجسته ای را ایجاد می کنند که یک نو آوری در دنیای تلویزیون ها به شمار می رود.
به بیان ساده تر این تلویزیون ها ترکیبی از یک پنل LCD، رنگ های Quantum Dot و لامپ یا Mini LED های ریز است که روی هم رفته یک نو آوری را در دنیای تلویزیون ها ایجاد کرده اند.

فناوری MINI LED ال جی

در تلویزیون های کیو ان ای دی همان طور که گفته شد از فناوری Mini LED بهره برده شده که هر LED را با لامپ های ریزی در پشت آن پوشش می دهد تا دقیقا نور را در همان قسمتی که مد نظر است بتاباند.
وجود 30 هزار مینی ال ای دی بر روی صفحه می تواند نمایشگر هایی با سایز بسیار بزرگ را بدون افت کیفیت پوشش دهد؛ به همین دلیل ال جی از مدل های 86 و 75 اینچی 2021 خود از این فناوری در آن ها استفاده کرده.  با این وضعیت روشنایی و کنتراستی موثر ایجاد شده تا تصاویری خارق العاده و واضح را پدید بیاورد. ال جی این اطمینان را به شما می دهد که با استفاده از 2500 منطقه ی کم نور بتواند هر روشنایی را دقیقا در مسیر نیاز هدایت کند.
فناوری Mini LED در سری 6 و 8 تلویزیون TCL موجود است و در آینده انتظار می رود سامسونگ نیز به این خط تولید بپیوندد؛ طبق گفته ال جی، در پشت مانیتور 30000 لامپ LED ریز وجود دارد که روشنایی و کنتراست بالایی را ایجاد می کنند. استفاده از لامپ های مجزا می تواند مانند پنل های OLED عمل کند و این به معنای لامپ های مجزایی است که هر کدام به صورت جداگانه عمل می کنند؛ پس با خاموش شدن لامپ هایی ریز تر، قطعا صفحه ای با مشکی مطلق پدید می آید که نور های جزئی بتوانند در آن خودنمایی کنند.

کیوند و نانوسل

فناوری QNED در تلویزیون های ال جی با فناوری نانوسل ادغام می شوند و جدید ترین و واضح ترین تصاویر را بر روی مانیتور نمایش می دهند؛ به بیان ساده تر باید بگویم تلویزیون های 2021 LG از صفحه LCD استفاده می کنند اما با فناوری های روز آن را ترکیب نموده تا شاهد محتویاتی زنده و طبیعی تر باشید.
صفحه نمایش تلویزیون های کیوند ال جی از نور پس زمینه Mini LED و فناوری رنگ Quantum Nano Cell برای ارائه ی شفاف ترین و جزئی ترین نور هر تصویر استفاده می کند.
نانوسل می تواند دقیق ترین و شبیه ترین رنگ را برای هر LED مجزا تعیین کند تا ریز به ریز مانیتور را با MINI LED های کوچک تنظیم کند؛ در نتیجه ی این عملکرد شما شاهد رنگ هایی غنی و دقیق می باشید. طیف بسیار وسیع رنگ های نانوسل به صورت ماهرانه و به کمک پردازنده بر روی هر شیئ نقش می بندند تا در تاریک ترین یا  حتی روشن ترین صحه ها نیز بتوانید تجربه ی دیداری فوق العاده ای را داشته باشید.

فناوری-کیوند-و-نانوسل.jpg

تاثیر گذاری تراشه بر فناوری QNED در تلویزیون های ال جی

نمایش تصاویر با کیفیت تنها به نور مانیتور بستگی ندارد، بلکه پردازنده ی بکار رفته در تلویزیون LG نیز بسیار موثر می باشد، برای مثال تلویزیون های QNED LG که از پردازنده  A9 Gen4 استفاده می کنند در مقایسه با تراشه A7 عملکرد ماهرانه تر و دقیق تری دارند. پس نتیجه می گیریم که استفاده از Mini LED یا QNED در ساخت صفحه به تنهایی نمی توانند وضوح خارق العاده را به وجود بیاورند. چون تراشه نیز در ایجاد این هماهنگی و کیفیت عملکرد مثبتی خواهد داشت.

تلویزیون های کیوند ال جی کدام اند؟

ال جی در سال 2021 و پس از معرفی فناوری QNED مدل های جدید را نیز با این ویژگی روانه ی بازار نموده که در سایز های بزرگی مانند 75 اینچ و 86 اینچ تولید شده اند. از جمله این مدل ها می توان به QNED90 و QNED99 اشاره نمود که در هر دو از فناوری NANOCELL بهره گرفته شده تا رنگ هایی جذاب و واقع بینانه را شاهد باشید. اما وضوح تلویزیون ها یکی نیستند؛ برای مثال در مدل کیوند90 از وضوح 4K و در کیوند 99 از وضوح 8K استفاده شده.

انواع-تلویزیون-های-کیوند-ال-جی.jpg