• انتشار : 1401/09/07
  • نویسنده :
  • 698

وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟

وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟

وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟ همه ی ما تا حدودی از تلویزیون ها شناخت کافی داریم، اما سوالی که در این رابطه به وجود آمده و ذهن مخاطب را درگیر می کند تفاوت میان وضوح تصویر و کیفیت تصویر است. بد نیست اگر با خواندن این مطلب به تفاوت میان وضوح و کیفیت تصاویر در تلویزیون پی ببریم.
وضوح تصویر چیست و چه نقشی در کارکرد تلویزیون دارد؟ با تعریف کلی از وضوح تصویر و بررسی انواع آن ؛ همچنین تفاوت میان کیفیت با وضوح ، مواردی است که در این مقاله قصد داریم به آن رسیدگی کنیم و اطلاعات جامعی از آن ها کسب نماییم.

وضوح تصویر چیست؟

برای پاسخ به سوال وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟ یا وضوح تصویر چیست؟ ابتدا باید بگویم که اصطلاح وضوح تصویر به رزولوشن بر می گردد، زمانی که از وضوح حرف می زنیم یعنی تعداد پیکسل هایی که در صفحه نمایش به کار برده شده، تا این قابلیت فراهم شود که صحنه ها را با جزئیات ظریف تری نمایش دهد.
مثلا اگر دستگاهی از وضوح مناسب برخوردار نباشد، امکان زوم کردن تصاویر برای بهتر دیدن جزئیات فراهم نمی شود و تار می مانند. پس پیکسل هایی که در یک صفحه نمایش به کار می روند رزولوشن یا همان وضوح تصویر را تعیین می کنند.
برای دیدن تصاویر طبیعی و زنده با وضوح بالا به کیفیت خوبی نیاز خواهید داشت. هر پیکسلی که در صفحه مانیتور جا گذاری می شود به اندازه ای ریز است که حتی با چشم عادی هم به سختی می توان دید؛ اما وظیفه اصلی این پیکسل ها انتشار رنگ های شفاف و درخشنده، آنالیز دقیق تصاویر و بالا بردن سطح کیفیت و وضوح آن است.
گاهی اوقات ما فکر می کنیم هر دستگاهی که از کیفیت بالا برخوردار است، پس وضوح بسیار عالی هم دارد. اما این اشتباه است، در بعضی مواقع پیش می آید دستگاهی کیفیت بالایی دارد اما از وضوح پایینی برخوردار است که این موضوع در حین تماشا کردن برنامه ها به خوبی نمایان می شود.

وضوح-تصویر-چیست.jpg

انواع وضوح تصویر در تلویزیون

امروزه به دلیل پیشرفتی که در دستگاه تلویزیون ها صورت می گیرد سطح هوشمندی و کیفیت آن ها نیز بالاتر رفته است. به همین تلویزیون ها را از لحاظ وضوح تصویر می توان رده بندی کرد.
پس یکی از مواردی که باعث تقسیم کردن تلویزیون ها به دسته های مختلف شده، وضوح تصویر آن ها است. که در این مطلب انواع وضوح تصاویر را نام خواهیم برد:

رزولوشن 720p در وضوح تصویر تلویزیون به چه معنی است؟

رزولوشن 720p یا وضوح HD رده پایین ترین وضوح تصویر است. چراکه تعداد پیکسل های آن ( عمودی 720) و ( افقی 1280) بوده و به اختصار رزولوشن اچ دی را 720p می نامند.
تعداد پیکسل های تلویزیون اچ دی کم بوده و درحدی نیست که بتوان تصاویری واضح را نشان داد و بیننده را جذب کند. تلویزیون های HD در حال حاضر دیگر زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند، مگر این که برای مکان هایی عمومی همچون هتل ها از این مدل استفاده کنند.

وضوح-تصویر-اچ-دی.jpg

HDرزولوشن 1080p :

رزولوشن 1080p یا وضوح FHD با تعداد پیکسل و ابعاد 1080×1920، تصاویری با کیفیت را ارائه داده و به نسبت کیفیت اچ دی از رده بالاتری برخوردار است.
اصطلاح p در کنار رزولوشن ها که به معنی progressive scan یا اسکن پیشرونده است نرخ فریم تصاویر صحنه ها را تعیین کرده و اینکه آن ها ترسیم و به صورت منظم پشت سر هم به نمایش می گذارد.
اما اگر در حالت کلی در نظر بگیریم دستگاه هایی که از رزولوشن 1080p برخوردارند قابلیت پشتیبانی از کابل HDMI را دارند و هنوز هم در بازار رواج دارند. اما وضوح بسیار بالایی ندارد.

وضوح-تصویر-فول-اچ-دی.jpg

وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟

رزولوشن 4K:

تلویزیون های با کیفیت UHD از رزولوشن 4K بهره می برند و تعداد پیکسل هایی که در صفحه نمایش تلویزیون UHD به کار رفته اند، برابر است با 3840X2160 که در حال حاضر جزو برترین تلویزیون ها با وضوح بی نظیر به حساب می آیند.
تلویزیون های با رزولوشن فورکی، کوچک ترین جزئیات یک صحنه را به نمایش گذاشته و طبیعی جلوه می دهد. به گونه ای که مخاطب جذب صحنه ها می شود و در حس و حال برنامه غوطه ور خواهد شد.
پیکسل ها در صفحه نمایش های با کیفیت یو اچ دی عملکرد بالایی دارند و رنگ، نور و وضوح تصاویر را به میزان مناسب انتشار می دهند، تا بیننده حسی متفاوت را تجربه کند.
4K

وضوح-تصویر-فورکی.jpg

رزولوشن 8K:

وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟ تلویزیون هایی که از وضوح یا رزولوشن 8K برخوردارند، تعداد پیکسل های به کار رفته آن ها در نمایشگر برابر با 7680×4320 است. که تقریبا مجموع آن 33 میلیون پیکسل می شود.
تلویزیون های با وضوح تصویر 8k، کیفیت بی نظیری را از تصاویر ارائه داده و چهار برابر تلویزیون های فورکی تصاویر را با کیفیت بهتری نمایش می دهند.
تلویزیون 8k در تعداد کمی امروزه موجود شده و به طبع هم از قیمت بالایی برخوردار هستند. چراکه از کیفیت بی نظیر، امکانات هوشمند و کارکرد عالی برخوردار است.
8K

وضوح-تصویر-8k.jpg

کیفیت تصویر به چه معنی است؟

کیفیت یا وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟ به چه معنی است؟ اصولا کیفیت تصویر تفاوت زیادی با وضوح تصویر دارد. وقتی بحث از کیفیت تصویر می شود، اشاره به کنتراست دقیق صحنه ها، میزان روشنایی، سرعت رفرش بالا و نمایش رنگ های زنده و جذاب می شود.
همچنین بهینه سازی تصاویر از نمونه دیگر کار کیفیت تصویر است که نوع عملکرد آن را تعیین می کند. کار وضوح تصویر آنالیز و تجزیه و تحلیل تصاویر بوده و آن ها را به صفحه نمایشگر انتقال داده ، تا با استفاده از فناوری های دیگر و عملکرد حذف نویز اضافه ، تصاویری با کیفیت و شفاف را نمایش دهد.

انواع کیفیت تصویر

از انواع کیفیت تصویر در تلویزیون که می توان آن ها را نام برد و در بازار بسیار رایج هستند : HD ، FULL HD ، 4K و 8K است.
که نمونه تلویزیون های فورکی بسیار پرفروش هستند و مخاطبان زیادی را به سوی خود جلب کرده است. همچنین از کیفیت شگفت انگیزی هم برخوردار است. البته جدیدا با ورود تلویزیون های 8K به بازار طرفداران به طرف این محصول جذب شده اند.

نتیجه گیری نهایی موضوع وضوح تصویر در تلویزیون به چه معنی است؟

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با وضوح تصویر در تلویزیون و معنا و تفاوت میان وضوح تصویر و کیفیت تصویر آشنا کنیم و بدانید که کارکرد هر کدام در تلویزیون چگونه است.
اگر قصد خرید تلویزیون های با کیفیت و دارای وضوح عالی را دارید ، می توانید به سایت ما مراجعه نموده و از انواع برند ها و کارایی آن ها اطلاعات کسب نمایید.
همانطور که می دانید تلویزیون های امروزی صفحه نمایشی سیاه دارند که به راحتی هر تصویری، با هر رنگی، به خوبی بر روی آن ها به نمایش گذاشته می شود. همچنین کیفیت و وضوح تصاویر در زمانی هویدا است که شما نمایش هایی همانند فوتبال ، فیلم های اکشن و بازی ها را تماشا می کنید و سرعت تصاویر و قاطی نشدن آن ها را متوجه خواهید شد.
در تلویزیون های قدیمی این مشکل وجود داشت که اکثرا صحنه ها از هاله ای سیاه برخوردار بودند و یا باهم قاطی می شدند. اما اکنون نرخ بالای فریم تصاویر و تهیه آن با کیفیت عالی ، باعث شده که پیکسل ها تصاویر را به خوبی به نمایش گذارند و هیچ گونه مشکلی همانندی قاطی شدن رنگ ها یا تصاویر ، وجود هاله را مشاهده نکنید.